REJESTRACJA TELEFONICZNA

+48 32 216 44 44

+48 504 226 303

Godziny otwarcia: 8.00 - 20.00

Zakres realizowanych usług

1.      Diagnostyka i leczenie chorób prostaty

Z upływem czasu u mężczyzny pojawiają się dolegliwości związane z chorobami gruczołu krokowego, które pogarszają jakość ich życia. Należą do nich:

- częste oddawanie moczu, w nocy zaburzające sen a w ciągu dnia utrudniające pracę,

- trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,

- osłabienie strumienia moczu, co jednocześnie wydłuża czas oddawania moczu,

- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,

- oddawanie moczu „na raty”,

- parcie naglące,

- dolegliwości bólowe oraz pieczenie w trakcie oddawania moczu, które występują okresowo lub stale,

- zatrzymanie moczu, co skutkuje koniecznością założenia cewnika do pęcherza,

 

Objawy takie mogą występować w różnych chorobach prostaty, np. zapaleniu, łagodnym przeroście oraz raku gruczołu krokowego.

 

2.      Diagnostyka i leczenie chorób pęcherza moczowego

 Pęcherz moczowy jest narządem służącym do gromadzenia moczu produkowanego przez nerki. Gdy mamy uczucie wypełnionego  pęcherza moczowego, wydalamy mocz przez cewkę  moczową.

Objawy niepokojące:

- krwiomocz

Zawsze gdy zobaczysz mocz w kolorze czerwonym, zgłoś się do lekarza, który wykona podstawowe badania, by móc postawić diagnozę. W przypadku występowania krwiomoczu zazwyczaj zalecane jest wykonanie cystoskopii, która polega na oglądaniu pęcherza od środka w celu wykluczenia obecności nowotworu pęcherza moczowego.

 - kamica pęcherza moczowego

 

ZASADY ŻYWIENIA DIETETYCZNEGO W KAMICY NERKOWEJ

 

PRODUKTY ZABRONIONE

PRODUKTY DOZWOLONE

W MAŁYCH ILOŚCIACH

PRODUKTY ZALECANE

 

KAMICA   SZCZAWIANOWA

Szczaw, szpinak, rabarbar, agrest, suszone śliwki, suszone figi, czekolada, kakao, mocna herbata, nasiona warzyw strączkowych, botwina, cytryna, konserwy rybne, kiszonki, koncentraty zup, sosów, ostre przyprawy i przyprawy z glutaminianem sodu

Ziemniaki, marchewka, zielone warzywa liściaste, kapustne, sałata, buraki, groszek zielony, fasola, pomidory, koncentrat pomidorowy, śliwki, agrest, truskawki, orzechy, cukier, mleko i przetwory mleczne, jaka

Duże ilości płynów, wody mineralne, produkty zbożowe z pełnego ziarna(pieczywo razowe, gruboziarniste , kasze, płatki owsiane, jęczmienne), masło, owoce cytrusowe, soki owocowe, warzywne, ogórki, kukurydza, cebula, sałata, kapusta, mięso, ryby, drób

 

KAMICA    MOCZANOWA

Wieprzowina, baranina, móżdżek, sardynki, śledzie, kawior, czekolada, kakao, kawa, mocna herbata, orzechy, groch, fasola, soczewica i bób

drób, ryby lub mięso cielęce i wołowe w ilości 150 g/dobę, wywary mięsne, wywary grzybowe, rośliny strączkowe, produkty zbożowe

Duża ilość płynów, wody mineralnej (np. Jan) , warzywa, owoce, potrawy mączne, cukier, mleko, chudy ser.

 

KAMICA FOSFORANOWA

 

Rośliny strączkowe, alkaliczne wody mineralne

Warzywa i owoce, ziemniaki, mleko, jaja, sery

Duże ilości płynów, mięso, ryby, wszystkie gatunki kasz, makarony, masło, sery, chleb.

 

KAMICA  CYSTYNOWA

Ograniczyć mięso i jego przetwory

 

3.      DIAGNOSTYKA I LECZENIE ZABURZEŃ EREKCJI

 Zaburzeniami erekcji określa się niezdolność do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być następujące:

- niektóre  choroby przewlekłe,

- zaburzenia metaboliczne np. cukrzyca,

- czynniki psychologiczne np. niepokój, depresja, niskie poczucie własnej wartości,

- czynniki społeczne np: stres

- niski poziom testosteronu

 

4.      PRZEDWCZESNY  WYTRYSK (PW)

Dotyczy 1 na 5 mężczyzn

Przedwczesny wytrysk polega na występującej stale lub okresowo trudności w kontrolowaniu wytrysku przez mężczyznę. Zdarza się w przypadku minimalnej stymulacji seksualnej przed penetracją, w jej trakcie lub po penetracji – zanim mężczyzna by sobie tego życzył. Czas  do wystąpienia wytrysku nie jest jedynym kryterium pozwalającym na postawienie rozpoznania PW. Konieczny jest współistniejący brak kontroli nad wytryskiem oraz negatywny wpływ tego zjawiska na życie seksualne, prowadzący do negatywnych emocji takich jak napięcie.

 

 5.      NIETRZYMANIE MOCZU (NTM)

 

Nietrzymanie moczu to objaw polegający na niekontrolowanym wycieku moczu. Nietrzymanie moczu jest objawem wielu schorzeń i w związku z tym wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu. NTM można i należy leczyć.

Najczęściej występujące rodzaje nietrzymania moczu:

- naglące nietrzymanie moczu – jest objawem polegającym na mimowolnym wycieku moczu, któremu towarzyszy lub poprzedza go uczucie nagłego parcia na mocz. Naglące nietrzymanie moczu jest jednym z objawów pęcherza nadreaktywnego.

Pęcherz nadreaktywny – to pęcherz, który reaguje  w niewłaściwy sposób na napełnianie się moczem. W trakcie napełnienia się pęcherz wysyła zbyt często i zbyt dużo informacji do mózgu o tym, że jest napełniony. Powoduje to takie objawy, jak:

-parcia naglące

- częste oddawanie moczu,

- wstawanie w nocy,

- nietrzymanie moczu

 Wysiłkowe nietrzymanie moczu – to objaw polegający na  mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, podczas kichania lub kaszlu.

 

 6.      LECZENIE STULEJKI, KRÓTKIEGO WĘDZIDEŁKA

 

Co to jest stulejka?

Stulejka to wrodzone lub nabyte zwężenie napletka, które uniemożliwia lub znacznie utrudnia  zsuwanie napletka. Objawia się wąskim pierścieniem skórnym pojawiającym się podczas próby odsłonięcia żołędzi.

 Przyczyny:

-stulejka fizjologiczna

-stulejka patologiczna :

*nieprawidłowe  ustępowanie stulejki fizjologicznej

*tworzenie się blizn po urazach lub stanach zapalnych

*cukrzyca

Leczenie operacyjne:

a/ wykonanie plastyki  (nacięcie i poszerzeniu napletka)

b/obrzezanie (Podczas obrzezania napletek jest usuwany, co w konsekwencji prowadzi do tego, iż głowa penisa (żołądź, i ujście cewki są trwale odsłonięte.)

 Dlaczego leczyć stulejkę

Bez względu na przyczynę znacznego stopnia stulejka uniemożliwia dokładną toaletę, prowadzi do zalegania mastki i moczu, stwarza warunki do rozwoju mikroorganizmów, nawracających stanów zapalnych, bliznowacenia w efekcie nasilenie zwężenia, które prowadzi do przeszkody w odpływie moczu, zakażenia układu  moczowego oraz do zachorowania na raka prącia

 Postępowanie po zabiegu

- zachowanie higieny

- wstrzemięźliwość seksualna przez 3 tygodnie

-zmiana opatrunku  po każdym oddaniu moczu ( jałowy gazik)

-stosowanie leków p/bólowych w razie konieczności

-w razie wystąpienia objawów niepokojących  kontakt  telefoniczny   z  lekarzem  operującym  

 

Co to jest  krótkie wędzidełko napletka

Wędzidełko napletka to  cienki fałd skórny łączący napletek z żołędzią prącia. Jest to miejsce bardzo wrażliwe na dotyk. Wędzidełko jest najczęściej zbyt krótkie, co powoduje ból w życiu seksualnym, zsuwanie napletka,
Może dojść do naderwania wędzidełka lub jego zerwania.

Leczenie

Chirurgiczne:  krótkie wędzidełko znieczula się oraz przecina tak, aby je wydłużyć w optymalny sposób dla Pacjenta. Zakłada się szwy  samorozpuszczalne .

Postępowanie po zabiegu


- zachowanie higieny
- stosowanie leków p/ bólowych w razie konieczności
- konsultacja z lekarzem w razie wątpliwości

 

7.      USG UKŁADU MOCZOWEGO

Jest to badanie pozwalające na zbadanie nerek, dróg moczowych, pęcherza moczowego, a u mężczyzn ogólną ocenę prostaty ( gruczołu krokowego). Aby ocenić pęcherz moczowy wymagane jest jego wypełnienie. Pacjent powinien przyjść na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej dwie godziny po wypiciu ok. 1 litra niegazowanych płynów.

 

TRUS- USG przezodbytnicze gruczołu krokowego

 

Badanie przezodbytnicze usg jest obecnie szeroko wykorzystywaną metodą obrazowania gruczołu krokowego jak również w wybranych przypadkach służy do oceny pęcherzyków i dróg nasiennych czy pęcherza moczowego. Badanie jest nieinwazyjne i praktycznie bezbolesne. Do badania pacjent zgłasza się z wypełnionym pęcherzem.

 

UROFLOWMETRIA (UFL)

Celem badania jest uzyskanie pomiaru intensywności strumienia moczu w jednostce czasu. Badanie polega na oddaniu moczu w pozycji stojącej do urządzenia zbierającego mocz. Pacjent otrzymuje wynik w postaci wydruku graficznego oraz parametrów liczbowych (wartość maksymalna strumienia, wartość średnia strumienia, czas mikcji, czas wypływu, czas do uzyskania maksymalnego strumienia oraz objętość wydalonego moczu). Następnie pod kontrolą USG, lekarz sprawdza ewentualne zaleganie moczu w pęcherzu. Do badania pacjent zgłasza się z pełnym pęcherzem. Zarówno zbyt mała  ilość moczu wpływa negatywnie na możliwość pełnego wykorzystania uzyskanych informacji.

GALEN-ORTOPEDIA Sp. z o.o.
ul. Jerzego 6, 43-150 Bieruń
nr tel.:+48 32 216 44 44
+48 32 216 55 00
fax:+48 32 216 44 02
kom.:+48 504 226 303

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości usług
zachęcamy do wypełnienia ankiety