REJESTRACJA TELEFONICZNA

+48 32 216 44 44

+48 504 226 303

Godziny otwarcia: 8.00 - 20.00

Orthokine®

Ośrodek medyczny Galen-Ortopedia jako pierwszy na Śląsku wprowadza nowoczesną metodę leczenia stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów - terapię Orthokine®, poprzez stosowanie antagonistów receptora interleukiny-1 uzyskiwanych z własnych komórek organizmu:

  • bezpieczny dla pacjenta sposób wprowadzania do stawów antagonistów IL-1Ra jest skuteczny i przynoszący pacjentom ulgę
  • odpowiednio przygotowana surowica krwi (ACS - Autologous Conditioned Serum) zawiera podwyższone stężenie własnej IL-1Ra (niebieskie kulki na ilustracjach powyżej blokujące receptory odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego) oraz czynników wzrostu pochodzących z organizmu pacjenta

Choroba zwyrodnieniowa stawów, zwana również artrozą, to przedwczesne zużycie chrząstki stawowej, a w miarę upływu czasu również pozostałych elementów stawu – kości, ścięgien, więzadeł i błony maziowej.

Choroba obejmuje wszystkie tkanki stawu i prowadzi do rozmiękania, włókienkowatości, owrzodzeń, ubytku chrząstki stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, tworzenia osteofitów i pseudotorbieli.

Proces ten może być zapoczątkowany przez liczne czynniki. Do artrozy predysponuje: późny wiek, płeć żeńska (zwłaszcza noszenie butów na obcasach zwiększa ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym), czynniki etniczne, czynniki genetyczne, nieprawidłowa biomechanika stawu, nadwaga, aktywność fizyczna, wykonywany zawód, duża masa kości i poziom hormonów. Ujawnia się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia, dotyka więc osoby aktywne życiowo i zawodowo. Aż u 10-20% z nich powoduje istotne ograniczenie sprawności. Schorzenie może dotyczyć również młodych osób, sięgając 4% w wieku 18-24 lat, zaś w najstarszej grupie wiekowej (75-79 lat) na chorobę zwyrodnieniową cierpi 85% ludzi. Szacuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy około 2 milionów Polaków. Zmiany histopatologiczne w chrząstkach stawowych stwierdza się u wszystkich osób po 55 roku życia.

Artroza została uznana za chorobę cywilizacyjną ze względu na zwiększanie się liczby chorych, spowodowane wzrostem częstości urazów stawów, zwłaszcza komunikacyjnych, przeciążeniami stawów u ludzi uprawiających sport, wydłużeniem życia populacji oraz stosowaniem leków zaburzających ukrwienie kostnych elementów stawów.

Przebieg artrozy jest powolny i składa się z kolejnych etapów:

  • ból – najpierw jedynie przy wysiłku, a potem również w spoczynku,
  • ograniczenie ruchów w stawie,
  • obrzęk stawu, trzeszczenia w stawie, wysięk, stan zapalny,
  • czasami zniekształcenie stawu widoczne gołym okiem.

Chrząstka jest pierwszą struktura stawową, uszkadzaną w przebiegu choroby zwyrodnieniowej. Początkowo dochodzi do jej pogrubienia na skutek obrzęku i do zwiększenia zawartości wody i proteoglikanów. Następnie chrząstka stopniowo staje się coraz cieńsza i traci swe właściwości biomechaniczne, aż do całkowitego jej zniszczenia i odsłonięcia powierzchni stawowej kości.

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej, w błonie maziowej produkowane są cytokiny prozapalne. Są one wydzielane do płynu stawowego. Nasilają destrukcję chrząstki i kości oraz powodują gromadzenie się w stawie wysięku. W podchrzęstnej warstwie kości powstają torbiele zwyrodnieniowe (geody). Dochodzi też do jej zagęszczenia (sklerotyzacji), a na granicy chrzęstno-kostnej tworzą się odczyny wytwórcze (osteofity). Torebka stawowa i więzadła ulegają pogrubieniu, tracą swą elastyczność i przestają spełniać funkcję ochronną dla stawu.

Z powodu nieznanych czynników w pierwotnej artrozie leczenie polega jedynie na zwalczaniu objawów choroby, przede wszystkim na zmniejszaniu bólu. W schorzeniu wtórnym bardzo duże znaczenie odgrywa postępowanie profilaktyczne, które może zminimalizować ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych lub zmniejszyć tempo ich rozwoju.

Terapia Orthokine® to sprawdzona i poparta badaniami, bezpieczna metoda lecznicza. W metodzie tej powstrzymujące zapalenie substancje pozyskuje się bezpośrednio z krwi pacjenta przez zastosowanie specjalnych technik. Celem terapii jest interwencja bezpośrednio w źródle zapalenia.

Cytokiny takie jak interleukina-1 (IL-1) są przyczyną powstawania i nasilania się stanów zapalenia stawów i bólu stawów a także korzeni nerwowych. Dzięki wprowadzeniu do organizmu w miejscu zapalenia antagonisty receptora interleukiny 1 (IL-1Ra) możliwa jest skuteczna, przynosząca ulgę pacjentom, interwencja medyczna. Odpowiednio przygotowana surowica krwi zawiera znacznie podwyższone stężenie własnej IL-1Ra oraz czynników wzrostu pochodzących z organizmu pacjenta. Lekarz pobiera od pacjenta pełną krew przy pomocy specjalnej strzykawki i po sześciu godzinach w inkubatorze  - w tym czasie zwiększa się stężenie IL-1Ra - krew zostaje przeniesiona do wirówki, a po odwirowaniu otrzymujemy osocze krwi, które zostaje podzielone na 6-8 równych porcji. Może ono zostać ponownie wstrzykiwane temu samemu pacjentowi w serii zastrzyków, w dotknięty zapaleniem obszar, staw lub przy korzeniach nerwów jeszcze tego samego dnia. Istnieje również możliwość zamrożenia osocza do - 20 st. C i po ponownym rozmrożeniu podanie go pacjentowi w kolejnych dawkach. Terapia Orthokine® stosowana jest z powodzeniem w Europie od około dziesięciu lat, a w Polsce w dwóch Ośrodkach (Warszawa oraz Galen-Ortopedia, Bieruń/woj.śląskie) od tego roku.

Dziennik Zachodni/Zdrowie/19.03.2011 artykuł »

INNE metody stosowane w leczeniu urazów, zmian przeciążeniowych i stanów zapalnych stawów to m.in.:

  • Bezpieczny, bezbolesny i skuteczny sposób leczenia kontuzji autogennymi czynnikami wzrostu
  • Terapia łagodząca ból w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego lub biodrowego polegająca na jednorazowym podaniu preparatu kwasu hialuronowego

 

GALEN-ORTOPEDIA Sp. z o.o.
ul. Jerzego 6, 43-150 Bieruń
nr tel.:+48 32 216 44 44
+48 32 216 55 00
fax:+48 32 216 44 02
kom.:+48 504 226 303

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości usług
zachęcamy do wypełnienia ankiety